Zdrowie

ZDROWIE

Demencja starcza – objawy

Demencja starcza powoduje problemy z wykonywaniem codziennych czynności i może być mylona z naturalnym procesem starzenia się człowieka.

Pierwszym symptomem jest osłabiona pamięć, która jest częstym i zwykłym objawem starości.

Dlatego bliscy i rodzina chorej osoby w podeszłym wieku często to bagatelizują, myśląc, że wynika to jedynie ze starości.

Kolejne objawy demencji to przede wszystkim apatia, osłabienie organizmu, brak zapału do pracy, niechęć do wykonywania jakichkolwiek czynności i złe samopoczucie. Problemy z zapamiętywaniem i pamięciom mogą objawiać się inaczej u różnych osób. Granica między demencją a chorobą Alzheimera jest bardzo cienka. Dlatego mówi się, że jedną z form otępienia starczego jest Alzheimer, który po pojawieniu się objawów demencji zaczyna powodować kłopoty z prawidłową wymową słów i inne dysfunkcje, które z czasem będą się nasilać.

Wszystkie objawy mogą najbardziej dokuczać najbliższym osoby cierpiącej na tę chorobę, a nie samej chorej. Charakter starszej osoby może stać się uciążliwy i nieznośny, może ona oskarżać wszystkich wokół o zabieranie jej pieniędzy, głodzenie czy złe traktowanie. W takim wypadku rodzina musi uzbroić się w cierpliwość, wspierać chorą osobę i być dobrej myśli.

Jeśli zauważymy powyższe objawy, postarajmy się namówić osobę do wizyty u lekarza, ale róbmy to bez nacisków aby nie spowodować odwrotnej reakcji.

ABC Zdrowie